فرمانداری تکاب و مماشات با صاحبان معادن تابه کی؟به چه قیمت؟


آیا فرمانداری تکاب از طرف لابی های قدرت و ثروت تحت فشار است؟!

جناب فرماندار! آنچه که در این معادن رخ می دهد نارضایتی زیادی در میان مردم و دلسوزان تکاب ایجاد کرده است

 

در این چند سال اخیردرباره وجود گونه های مختلف کانسنگ های معدنی در منطقه تکاب و  کمیت و کیفیت این منابع خدادادی و نقشی که بهره برداری اصولی از این معادن می تواند در توسعه و پیشرفت شهرستان تکاب و روستاهای اطراف ، به لحاظ اقتصادی و به موازات آن در سایر زمینه ها  داشته باشد، سخن ها بسیار گفته شده است و هر کس به فراخور اندیشه و گاها تخصص خود در سخنرانی ها  و با قلم فرسایی در نشریات و سایت های مختلف در این زمینه اظهار نظر نموده است و با ارائه پیشنهادات و انتقادات به مسئولان، سعی در کمک به تحقق رویای پیشرفت در این شهرستان کرده است اما متاسفانه انگار نه انگار که در این شهر گوشی شنوا و چشمی بینا در میان مسئولان امر برای شنیدن و دیدن واقعیت ها یافت نمی شود.

با نگاهی به چگونگی فعالیت و بهره برداری از معادن تکاب در دهه اخیر  و بررسی موضع نه چندان قاطع، بی برنامه وناهماهنگ مسئولان شهری در قبال این فعالیت ها، شاهد این هستیم که وجود این معادن نه تنها کمکی محسوس به پیشرفت تکاب نکرده است بلکه در بیشتر مواقع با آسیب هایی که به محیط زیست ، جاده ها و سایر زیر ساخت های شهری وارد کرده ، جلوی اندک خیز لاکپشتی به سمت توسعه را نیز از این شهر گرفته است.

فقدان یک متولی قوی در این زمینه و عدم نظارت بر چگونگی کشف و ثبت و بهره برداری از این معادن از طرف دولت ، زمینه را برای فعالیت عده ای سود جو و فرصت طلب فراهم کرده تا با هجوم به منطقه و با پشتیبانی لابی های زر و زور دست به استثمار نیروی کار بومی،تخریب محیط زیست و در نهایت غارت سرمایه های طبیعی بزنند.

امروز تکاب به گفته مطلعین در زمینه معادن با دارا بودن تقریبا یکصد و هشتاد معدن فعال و غیر فعال، فاقد اداره صنعت و معدن و تجارت می باشد و فرمانداری تکاب به عنوان تنها نهاد دولتی به مرجعی برای رسیدگی به تظلمات کارگران و اعتراض روستاییان و حل مشکلات صاحبان معادن مبدل شده است و این در حالی است که نگارنده در شهرهایی به مراتب کوچک تر از تکاب و در عین حال فاقد حتی یک معدن شاهد ایجاد اداره مذکور از طرف دولت بوده است.

اما مقصود از نگارش این مطلب این است که فرماندار محترم تکاب از زمانی که با این سمت ، قدم به این شهرستان گذاشته اند همواره با مسائل  معادن علی الخصوص در آقدره و زره شوران در گیر بوده اند و حتی پای نمایندگان مجلس را نیز به قضیه باز کرده اند که جای تشکر دارد اما مواضع ایشان نیز مانند اسلافشان تا به حال آنطور که باید مفید به فایده برای تکاب و منطقه نبوده است.

شاید این گونه به نظر برسد که فرماندار محترم با امید بستن به ایجاد اشتغال در منطقه سعی در کنار آمدن با معدن داران داشته و برخورد مسالمت آمیز را به برخورد قانونی ترجیح بدهند ، اما جناب فرماندار! آنچه که در این معادن  رخ می دهد نارضایتی زیادی در میان مردم و دلسوزان تکاب ایجاد کرده است که نمونه هایی از آن را می توانید با مراجعه به وب سایت ها و وبلاگ ها مشاهده بفرمایید.

مسائل مهمی چون آلودگی آب های سطحی و زیر سطحی منطقه علی الخصوص در شیرمرد و زره شوران و عدم توجه کارخانه ها به دستورات و توصیه های اداره بهداشت ،تخریب و نابودی محیط زیست در روستاهای اغولبیک ،بلوز و یولقون آغاج و نابودی اراضی اوقافی منطقه,عدم توجه به سلامتی پرسنل در مقابل آلودگی های مختلف از جمله جیوه وسیانور ،بیماری ها و گاها شایعاتی در مورد مرگ مشکوک کارکنان معادن طلا ، شایعه آلودگی محصولات کشاورزی شیرمرد و آقدره ،شایعه اعلام جرم اداره بهداشت تکاب از برخی از معادن به دلیل توجه نکردن به توصیه های آن اداره ضمن تشدید نگرانی ها در جامعه،  این سوال را در اذهان آشفته مردم ایجاد می کند که دلیل مماشات فرمانداری در مقابل این گروه چیست و چرا برخوردی قاطع با متخلفان نمی کند؟

آیا تعطیلی واحد های متخلف وضع را از این که هست بدتر خواهد کرد؟

آیا فرمانداری تکاب از طرف لابی های قدرت و ثروت تحت فشار است ؟

آیا قدرت و ابزار لازم برای برخورد با این افراد را ندارد ؟

آقای فرماندار! امروز فعالیت این معادن  نوعی بی اعتمادی و بد بینی را در میان مردم به وجود آورده است که ادامه این روند می تواند بسیار خطرناک بوده و تاثیر بسیار بدی در آینده منطقه مخصوصا در زمینه جذب سرمایه گذارو توسعه منطقه بگذارد.

امروز انتظار مردم از فرمانداری دفاع از حقوق شهروندان ، دفاع از محیط زیست، وادار کردن معدن داران به فعالیت در چهارچوب قانون و تضمین سلامتی مردم در مقابل غول های سرمایه داری است که در چند سال اخیر با سوء استفاده از حسن نیت دولت و ملت وضع اسفناک کنونی را رقم زده اند.

/ 8 نظر / 7 بازدید
زرشوران

آقای میرزایی وضعیت زره شوران روز به روز بدتر از وضع شیرمرد می شود خاکش الان آلوده شده و کسی از مسئولان هم به داد مردم نمی رسند.

بهرامیان

سلام مثل همیشه عالی بود خدا قوت شیرمرد

ستار

آقای فرماندار شما یک بار فرمانداری را از باند بازی ها پاکسازی کردید که واقعا به دل مردم نشست و در این جریان تسلیم کسی نشدید حالا یک یا علی دیگر لازمه که نسخه این معدنکاران را بپچید و مطمئن باشید که مردم از شما حمایت خواهند کرد.

حسین

سلام همشهری محترم جناب آقای میرزایی خوشحالم که با استادی چون شما آشنا شدم از نظر لطفتون تشکر می نمایم ومیلاد حضرت مهدی (عج) را به شما تبریک می گویم وبا اجازه ی شما لینگتون می کنم[گل] به امید دیدار

حسین

سلام بهروز جان شعری را در همین مورد سروده ام که در اسرع وقت تقدیم تان خواهم کرد

علی موسوی

سلام دستمریزتد واقا عالی بود

منصور قربانی

باسلام ازنگارش متن ارزشمند شمامتشکرم ولی به مشکلات بوجود امده توسط شرکت سنگ آهن آذرافشاردرروستای گوله گوله اشاره نگردیده که چه جنایتی به منطقه حفاظت شده که اکتشاف معدن درآن مناطق نیز ممنوع است بوجود آمده ومزارع وتنها تامین کننده آب چند روستارا درحال نابودی می باشد.

مهمان تكاب

با سلام و عرض ادب در نقش اقتصادي معدن براي رشد شهري هـيچ جاي شك و شبه اي نبوده و بر اساس قانون اصلاح قانون معادن سهم شهرستان جهت توسعه در حقوق دولتي ديده شده فلذا مي طلبد مسئولين شهرستان و نماينده محترم مردم جهت جذب ان همت گمارده و با مصارف به جاي ان باعث رشد منطقه مورد نظر گردند در عين حال شايان ذكر است در قوانين همين بخش توسعه و ايجاد جاده مناسب جهت امور معدني ديده شده و فقط و فقط كافي است تا مسئولين به دنبال جذب اين بودجه بوده و با احداث راه و زير ساخت به جاي پاك كردن صورت مسئله ، مسئله را حل نماييم ، هر معدن حداقل براي ٢٠ نفر به صورت مستقيم ايجاد شغل نموده و عايدات ان از خريد لوازم مصرفي و خوراكي تا سوخت و ... سرمايه اي قابل قبول را به بطن شهر جاري مي نمايد