پیام وحدت،از حرف تا عمل

بهروز میرزایی شیرمرد/ آرمانشهر ؛ میلاد خاتم پیامبران عالم حضرت محمد مصطفی (ص) بهانه ای است تا مسلمین جهان پیرو هر مذهب و مسلکی گرد نام محمد (ص) جمع شده و با کنار گذاشتن اختلاف ها دست برادری به هم دهند و یک بار دیگر قدرت امت واحد اسلامی را به رخ بکشند.

در کشور ما نیز همه ساله ملت مسلمان ایران اعم از شیعه و سنی میلاد نبی اکرم (ص) را جشن گرفته و بر برادری و برابری مسلمین تاکید می کنند و این مهم از بعد از انقلاب اسلامی ایران به مراتب بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و مسئولان در رده های مختلف ملی و منطقه ای با حضور در مجامع اهل تسنن ایران و برپایی جشن و مولودی خوانی و پخش شیرینی و گرفتن عکس یادگاری بر وحدت شیعه و سنی در کشور تاکید کرده اند.

🔸 اما آنچه که در این مجال قابل تامل است بررسی میزان عملی شدن این شعارها می باشد.

خوشبختانه کشور ایران جزو معدود کشورهایی در خاورمیانه است که مفهوم ملیت و ملت کشور به خوبی در آن نهادینه شده است و ملت ایران متشکل از اقوام مختلف با زبان ها ،گویش ها ،مذاهب و حتی ادیان مختلف، با تکیه بر این ملیت با قدمتی به دیرینه تاریخ عمر زندگی بشر در سرزمین ایران، همواره در کنار هم زندگی مسالمت آمیز داشته و این مسئله همواره بر اختلافات مذهبی چربش بیشتری داشته است لذا برخلاف برخی از کشور های پیرامونی که افراد خود را صرفا عرب سنی ،عرب شیعه، ترک، کرد ، پشتون،بلوچ ،هزاره و..... می دانند در ایران همواره ایرانی بودن خود را مقدم بر قومیت، زبان ،دین و مذهب خود دانسته اند هرچند که در این زمینه ها در طول تاریخ مطالبات جدی نیز داشته اند، دلیل این ادعا نیز حفظ تمامیت ارضی ایران در بیش از یک قرن اخیر که منطقه دستخوش تغییرات سرزمینی بر پایه خواسته های مذهبی و قومی و... بوده است. 

🔸در مورد میزان عملی شدن یا نشدن وعده های مسئولان در هفته وحدت هرچند به دلیل نبودن شاخص ها و متر و معیارهای مشخص به طور دقیق نمی توان به درستی اظهار نظر کرد اما به طور کلی دو دیدگاه عمده در این خصوص وجود دارد که نمی توان بدان ها بی توجه بود: گروه اول معتقدند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص ایجاد وحدت گام های موثری برداشته شده است و توسعه مناطق سنی نشین و امکاناتی که حاکمیت در اختیار آنان قرار داده است قابل مقایسه با حکومت های سابق نیست.

گروه دوم نیز معتقدند تا زمانی که اهل تسنن به عنوان بخشی از جامعه ایران در پایتخت این کشور مسجدی برای انجام فرایض دینی خود نداشته باشند نمی توان به طور قاطع از خواسته قلبی مسئولان برای ایجاد وحدت بین شیعه و سنی صحبت کرد ، هرچند که باید در کنار بود و نبود مسجد مذکور به سایر محدودیت ها علی الخصوص در انتصابات مدیران رده بالای استانی و کشوری و همچنین برخی محدودیت های استخدامی و غیره نیز اشاره کرد.

با توجه به موارد فوق الذکر بنظر می رسد تا گامی عملی در راستای دغدغه های گروه دوم برداشته نشود ،صحبت های مسئولان علی رغم تمام تلاش های صورت گرفته در این زمینه همواره شعار تلقی خواهند شد.

🔸درپایان ضمن تبریک هفته وحدت به عموم ملت مسلمان ایران، امیدوارم با توجه به شرایط فعلی کشور که نیاز به وحدت بین آحاد ملت باهم و همچنین وحدت بین مسئولان و مردم بیش از پیش احساس می شود ، مسئولان نیز گام های وحدت آفرین واقعی برداشته و نیت خیر آن ها از دل سخنرانی ها و پیام های تبریک آن ها، در متن جامعه به صورت عملی خود را نشان دهد. انشالله


t.me/mirzayishirmard

/ 0 نظر / 61 بازدید