تخریب یخچال قدیمی اغولبیک در اثر بی توجهی مردم و میراث فرهنگی

یخچال قدیمی روستای اغولبیک یکی از آثار منحصر بفرد در منطقه تکاب به شمار می آید و بنده با توجه به تحقیقاتم در این زمینه نظیر آن را در سایر روستاهای تکاب مشاهده نکرده ام .

کاربرد این این بنا که به صورت استوانه ای در زمین کنده شده  و سقف گنبدی آن به زیبایی با آجر ساخته شده است بدین صورت بوده است که در ایام زمستان متصدیان آن با یخ بستن آب حوض کناری بنا که از آب باران و برف تغذیه می شده است یخ ها را به صورت قالبی برش داده به داخل بنا انتقال می دادند و با توجه به برودت هوای داخل بنا مردم تا زمستان سال دیگر از یخ های ذخیره شده مخصوصا در ایام گرم سال برای مصارف روزانه و همچنین در مراسمات خود استفاده می کردند.

آن طور که اهالی قدیمی روستای اغولبیک می گویند یخ های این بنا علاوه بر استفاده روزانه مردم روستا به سایر روستاها و علی الخصوص تکاب منتقل می شده است.

متاسفانه چند سالی بود که برخی افراد بعد از تعطیلی فعالیت این یخچال با تصرف اراضی اطراف آن و ایجاد یک واحد گاوداری وممانعت از ورود مردم روستا و سایر بازدید کنندگان به اطراف بنا آسیب جدی به این اثر ملی وارد کرده بودند که با پیگیری شورای روستای اغولبیک و تذکرات متعدد اداره میراث فرهنگی تکاب این بنا از نابودی کامل نجات پیدا کرد اما نیاز به مرمت و باز سازی جدی دارد.

این بنا ی ارزشمند که قدمت آن به دوره قاجاریه بر مر میگردد در سال 1377با شماره ثبت2255 به عنوان اثر ملی ثبت شد.

بنا به گفته اهالی روستا این بنا که زمانی باعث افتخار روستای اغولبیک بوده است اکنون به مکانی برای گرد هم آمدن معتادان و افراد ولگرد و همچنین لانه ای امن برای سگهای ولگرد مبدل گشته است .

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
ستاری

سلام تشکر از اطلاع رسانی دقیق و کامل شما.

گلزاری

سلام جناب میرزایی لطفا یک بار دیگر عکسهایتان را آپلود کنید عکسها دیده نمی شوند با تشکر تکاب شهر گمشده ارومیه http://1359golzar.blogfa.com

هادی داداشی

با تشکر از این که این خبر را در وبلاگت درج کردی خواهشمند است درباره این اثر تاریخی بی نظیر که نیاز به بازسازی و حصارکشی محوطه این بنا دارد برای مسئولین میراث فرهنگی انعکاس دهید.تا شاید فرجی شد و اقداماتی صورت گرفت.

مهدی

سلام برادر در صورت امکان عکسها را برایم ایمیل کنید دوست دارم این عکسها را ببینم ولی باز نمی شود

همشهری

سلام خسته نباشید مطالب عالی بود فقط عکسها دیده نمیشن

همشهری

سلام خسته نباشید مطالب عالی بود فقط عکسها دیده نمیشن