شورای جدید شهر تکاب و چالش های پیش رو 1

( 1:انتخاب شهردار)

مردم همیشه در صحنه شهرستان تکاب یک بار دیگرپا به پای سایر هموطنانشان در سراسر ایران اسلامی حماسه آفریدند و با حضور گسترده درپای صندوق های رای ضمن انتخاب مدیر اول اجرایی کشور،نمایندگان خود در شوراهای اسلامی شهر و روستا را نیز انتخاب کردند که جا دارد خلق این حماسه را خدمت همه ملت تبریک عرض کنیم.

با پایان یافتن کار شمارش آرا ترکیب اعضای شورای شهر تکاب برای اداره امور در چهارسال آینده  نیز مشخص شد که ضمن عرض تبریک خدمت تک تک این عزیزان و آرزوی موفقیت برای آن ها ،قصد داریم در قالب یک سلسله مقالاتی کوتاه و مختصر به مهمترین چالش های پیش روی شورای جدید بپردازیم.

انتخاب شهردار یکی از مهمترین و حساس ترین اقدامات شورای شهر به شمار می رود ،انتخاب فردی کار آمد با توان مدیریتی بالا که بتواند اداره امور شهرداری را در دست گرفته و مصوبات شورای شهر را اجرا کند ،کاری مهمی است که اگر با دقت و مطالعه صورت نگیرد می تواند آثار منفی زیادی را همراه داشته باشد.

با نگاهی به گذشته و بررسی و تحقیق در چگونگی انتخاب شهرداران در ادوار پیشین ،متاسفانه شاهد آن هستیم که گاها شوراها در این زمینه از استقلال کاملی برخوردار نبوده و با دخالت نهادهای دیگر نتوانسته اند در انجام این وظیفه قانونی خود قوی عمل کرده وگزینه مد نظر خود را بر کرسی شهرداری بنشانند،در نهایت از سر ناچاری به سراغ گزینه هایی رفته اند که صرفا خوشایند نهادهای مذکور بوده اند بدون آنکه توجهی به کارنامه آن ها بشود.

نتیجه این دخالت ها و زیر پا گذاشتن وقربانی کردن استقلال شورا ،وضعیت اسفناکی است که تکاب سال هاست گرفتار آن است تحمیل شهردار به شورای شهر اقدامیست نادرست و غیر دموکراتیک که می تواند تبعات ناخوشایندی را برای شهر به ارمغان آورد. شهرداری که با حمایت ولابی سایر ارگان ها بر سرکار بیاید، قطعا در مقابل شورا پاسخگو نخواهد بود و شورا نیز حمایت کافی از او در اداره امور به عمل نخواهد آورد و نتیجه این آشفته بازار که هر کسی ساز خود را می زند، آن خواهد شد که در کنارعقب افتادگی کارها،عده ای فرصت طلب ضمن دامن زدن به اختلافات کیسه های خود را از بیت المال پر کرده وبار خود را خواهند بست.

در هر حال امیدواریم اعضای شورای جدید که با حماسه کم نظیر مردم به این سمت برگزیده شده اند از این خان به سلامت عبور کرده و ضمن صیانت از آرای مردم، استقلال شورای شهر را فدای زد و بندهای سیاسی و منافع سایر نهادها نکنند و با انتخاب فردی لایق و کارآمد به عنوان شهردار کار خود را با قدرت آغاز کنند و هرگونه سنگ اندازی و چوب لای چرخ گذاشتن ها را صادقانه وشجاعانه با مردم در میان بگذارند تا در نهایت متهم به بی کفایتی نشده و با کمک همه آحاد مردم شهر، گامی موثر در پیشرفت و آبادانی تکاب بردارند. انشاالله.

/ 1 نظر / 6 بازدید