مرگ تدریجی یک روستا

اما با چرخش اولین چرخ های این کارخانه دوران زوال و نابودی شیرمرد با صفا نیز آغاز شد .با اولین نشت ماده سمی سیانور از سد باطله غیر استاندارد این کارخانه و آلوده شدن آب رودخانه مجاور این روستا و تلف شدن گسترده آبزیان آن ،اولین زنگ خطر به صدا در آمد که برخی از اهالی روستا را بر آن داشت تا به فکر چاره ای برای علاج این معضل باشند و با توسل به رسانه های محلی به مقامات در رابطه با آغاز یک فاجعه زیست محیطی هشدار دهند اما این اقدامات راه بجایی نبرد تا شوک دیگری  ناشی ازشایعه شیوع بیماری های گوناگون در میان پرسنل شرکت و مرگ مشکوک برخی از آن ها و سکوت مسئولان شرکت این بار با وسعت و شدت بیشتری به منطقه وارد شد تا افکار عمومی و مسئولان با حساسیت بیشتری فعالیت های کارخانه طلا را دنبال کنند.

اکنون نزدیک به یک دهه از فعالیت این کارخانه در اراضی  روستای شیرمرد میگذرد امروز اگر سری به این روستا بزنید نه تنها جلوه ای از پیشرفت را در آن مشاهده نمی کنید بلکه آثار مخرب فعالیت آن را میتوان در آلودگی آب های سطحی و زیر سطحی،آلودگی محصولات کشاورزی،نابودی آبزیان ،سقط جنین دام ها و بیماری اهالی آن به وضوح مشاهده کرد.

بسیار درد ناک است اگر ببینیم روستایی که انتظار میرفت به واسطه وجود معدن طلا به سان همتایان خود در منظقه دندی یا سایر نقاط کشور به یک قطب صنعتی در منطقه تبدیل شود فاقد آب آشامیدنی مناسب است و اهالی از بیم آلودگی قید استفاده از آب چاه ها و چشمه ها را زده اند و چشم به تانکرهای انتقال آبی دوخته اند که از تکاب و اطراف آن آب به این روستا برسانند.

بسیاری از اهالی روستا ناکارآمدی شورا و دهیار آن را از مهمترین عوامل این عقب ماندگی می دانند.

آنان معتقدندکه اعضای شورا به عنوان متولیان اداره امور روستا در تلاش برای احقاق حق مردم روستای شیرمرد علی الخصوص کارگران بومی در برابر کارخانه طلا کوتاهی کرده اند.

ناتوانی شورای ده در اجرای طرح هادی در شیرمرد ، نبود آب شرب سالم و مناسب برای اهالی و دام هایشان ،نبود برنامه منظم برای دفع زباله ،عدم رسیدگی جهت توزیع عادلانه سوخت ، تبعیض در رسیدگی ها,عدم همفکری با اهالی،عدم اطلاع رسانی از نحوه فعالیت های شورا مهمترین مواردی هستند که موجبات نارضایتی اهالی روستا را فراهم کرده است.

به عنوان مثال پل پایین دست این روستا که یکی از اصلی ترین مسیرهای تردد اهالی و احشام آنها محسوب می شود سال هاست که در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و متاسفانه وعده تعمیر آن به وسیله ای برای جمع آوری رای مردم توسط کاندیداهای شورا مبدل گشته است و این در حالی است که شورای فعلی نیزعلاوه بر اینکه برنامه ای جهت مرمت آن ندارد بلکه اقدام به احداث یک واحد پل در یکی از مسیرهای فرعی و نچندان مهم کرده اند که جای بسی تعجب دارد!

به هرحال در سال های اخیر وضعیت نامطلوب زندگی در روستای شیرمرد و بی توجهی مسئولان امر باعث مهاجرت تعداد قابل توجهی از خانوارهای این روستا به تکاب و سایر روستاهای دیگر شده است به طوری که بنا به آمار های غیر رسمی جمعیت این روستا از 120 خانوار به 105 خانوار رسیده است و آمار کوچ اجباری خانواده های شیرمردی ازسال 85 به بالاترین حد خود در سال 91 یعنی 5 خانواده رسیده است این در حالی است که بنا به گفته اهالی برای سال 92 حدود 15 خانواده تازه تشکیل یافته در تدارک مسکن اجاره ای در شهرستان تکاب و روستاهای اطراف آن هستند.

امیدواریم مسئولان شهری و استانی با در نظر گرفتن نحوه فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلا در منطقه و همچنین با نظارت کافی در عملکرد بخشداری تخت سلیمان و شورای روستای شیرمرد مردم این روستا راکه از طلا بودن پشیمان گشته اند مرحمت فرموده مس بنمایندو فکری اساسی برای جلوگیری از نابودی تدریجی این روستا بکنند.

برداشت و انتشارهر گونه مطلب از این وبلاگ منوط به کسب اجازه از مدیر وبلاگ میباشد

/ 12 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دماوند

سلام در آسیب رسیدن به منطقه به واسطه ی فعالیت شرکت فراوری پویازرکان شکی نیست. اما این نکته را باید به خاطر داشت که هر شرکت و ارگانی جایگزین، شرکت فعلی شود ممکن است باز هم با این مخاطرات روبه رو شویم ( نمونه بارز آن شرکت پارس کانی است) در نتیجه به جای زوم کردن به افراد خاص، می بایست به اقدامات پیشگیرانه ای که باید صورت گیرد توجه کرد . از اخبار و احوالاتی که از جو حاکم بر کارخانه میرسد سخنان آقای صادق چندان هم بیرا نیست. متاسفانه همشهریان شیرمردی کار نکردن و دریافت حقوق بالا را حق خود میدانند البته بنده از لحاظ دینی و درامد حلال عرض میکنم و گر نه صلاح مملکت خویش خسروان دانند... از طرف دیگر دوستان شیرمردی، بر خورد مناسبی با افراد غیر هم ولایتی خود ندارند که این موضوع را هم به دلیل شیر، مرد بودن آنها عرض میکنم و گر نه .... در این میان نباید از تکلیفی که مسولان محلی و مدیران شرکت پویازرکان نسبت به روستاهای مظلوم آقدره ، شیرمرد و همچنین شهرستان تکاب دارند غافل شد. با تشکر از جناب بهروز میرزایی و اوای تکاب.

فدایی

آقای میرزایی من در اینحا اعلام می کنم ضعف بخشداری دلیل اصلی این مسائل است ما مردم روستای حسن اباد هم از دست شورا ناراحت هستیم آنها فقط حرف میزنن اما عمل نمی کنند

طلوعی.

آقای دماوند درست نیست مردم را مسخره می کنی هر چند با حرفات بعضی هاشون موافقم

تکاب آفلاین

روز هجران و شب فرقت یار آخر شد زدم این فال وگذشت اختر وکار آخرشد این همه ناز وتنعم که خزان می فرمود عاقبت در قدم باد بهار آخرشد شکر ایزد که به اقبال کله گوشه گل نخوت باد دی وشوکت خار آخرشد این روزها کمتر کسی است در ارتباط با فساد مالی واداری در شهرداری تکاب بی خبر باشد فسادی که قدمت چندین و چند ساله داشته و روز به روز بردامنه تخلف شان می افزودند هر روز باشگردی نو ایده ای تازه ؛ تا امروز بنوعی هربار از غفلت وعدم تخصص مسئولان وقت جان به در برده بودند . با دستگیری عوامل پیدا وپنهان این فساد مالی واداری موجی از خوشحالی ومسرت سرتاسر شهرستان تکاب را فرا گرفت ؛ این عملیات غرور آفرین که با هشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج)صورت گرفت حاوی چندین نکته اساسی است که به اختصار به آنها می پردازیم : 1-هرچند فشار دشمنان داخلی وخارجی برای نابودی نظام مقدس جمهوری اسلامی هر روز به اشکال مختلف با اعمال تحریم ها و...بیشتر می شود اما بیداری وهشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) برای مبارزه با اشکال مختلف فساد بیشتر وپیچیده تر می شود 2- دستگاه امنیتی بدون ملاحظه با مفسدین برخورد می کند وهیچ حاشیه امنی برای مفسدین در هر لباس و

ناشناس

می تونید از طریق سازمان حفاظت از محیط زیست هم اقدامی انجام بدید

منصوری

مطلبت واقعا عالی بود آدم واقعا متاسف میشه حالا شما راجع به ده خودت نوشتی اما وضع همه دهات تکاب مثل هم است بعد میگیم چرا روستا هامن خالی شدند!!

محسن حضرتی

سلام حرفاتو خیلی قبول دارم ،دوس دارم باهات همکاری کنم،مایل بودی ایمیل بزن.... با تشکر

عزیز

سلام بهروز جان شوراهای ما بجای دریافت تسهیلات از دولت به نفع مردم ، دارن اراضی باقی رو میفروشند . یکی نیست بگه بابا شورا یعنی چی؟

ع ف

مرگ تدریجی برای کل تکابه نه فقط برای روستای شما