ملاله و جایزه صلح نوبل

ملاله 16 ساله جایزه صلح نوبل را برد. این تحولی است که جای بسی خوشحالی دارد.

صادق زیباکلام: فکر می‌کنم دو مسئله اساسی را در رابطه با این ماجرا نباید فراموش کنیم. اولین و مهم‌ترین مسئله این است که خشونت تحت عنوان دین، ظرف سال‌های اخیر در جهان اسلام، خاورمیانه و آفریقا بسیار پررنگ شده است. مثلاً در نیجریه بوکوحرام و در خاورمیانه داعش و سایر گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا را داریم که درمجموع به دنبال راهکارهای رادیکال و به‌کار بردن خشونت برای رسیدن به اهدافشان هستند.

در این‌چنین شرایطی اراده‌ای که در دادن جایزه صلح نوبل به ملاله یوسف زی تجلی یافته است در حقیقت می‌خواهد توجه جهانی را جلب و تشویق و ترغیب کند تا حرکت‌هایی که مروج خشونت در جهان فعلی را ادامه دهد.

نکته دوم این است که ملاله و خانواده‌اش و یک جریان اجتماعی روشنفکری در پاکستان بعد از اینکه وی مورد سوءقصد قرار گرفت، بسیار سعی کردند علیه خشونت بایستند، یعنی ضمن اینکه ملاله همچنان حجابش را حفظ کرد و بر روی هویت اسلامی‌اش تاکید کرد و درعین‌حال شکل اسلام رادیکال و بنیادگرا که نمایندگی آن در پاکستان، افغانستان و طالبان است را به طور کلی انکار می‌کرد و مورد انتقاد قرار می‌داد. این دلیل دومی بود که سبب شد سوءقصد علیه ملاله - دختری که تنها گناهش این بود که می‌خواست به مدرسه برود- به یک جریان اجتماعی علیه خشونت دینی تبدیل شود.

فکر می‌کنم این دو عامل دست‌به‌دست یکدیگر دادند و باعث این تحول شدند.


/ 0 نظر / 4 بازدید