تکابی های مقیم اسلامشهر سربلند در محرم

ان الحسین مصباح الهدی وسفینة النجاة

 

حسین احسانی:

 ضمن عرض سلام ودعای خیر وعرض تسلیت به مناسبت ماه سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران باوفایش , فرصتی پیش آمد تا شما بزرگواران را با هیئت عزاداری افشاریها (تکابیهای) مقیم  اسلامشهر, به عنوان هیئت برتر سالهای 85  و86 از سوی سازمان تبلیغات اسلامی تهران معرفی نمایم .

تاریخچه تاسیس این هیئت از سال 1363 هجری شمسی در زمینی وقفی , به مساحت 120 متر کلنگ می خورد که از پیشگامان  این هیئت می توان از پیرغلامان مکتب حسینی , آقایان حاج عمران برادران , علی رضایی  یارعزیز و اکبر حسین پور نام برد .

با توجه به شور وعلاقه خاص مردم به اهل بیت (ع) مقدمات تعریض این تکیه به بالای 300 متر می رسد  به طوری که مجهز به دو سالن نشیمن مردان وزنان و آشپز خانه بزرگ و مدرن که به مراسمات عزاداری جلوه خاصی بخشیده است

معماری به کار رفته در این بنا , تلفیقی از طرح های ایرانی اسلامی می باشد که به شکوه وعظمت این بنا می افزاید . 

 بزرگترین فعالیتهای این هیئت به مجالس ختم قرآن در شبهای پنجشنبه  , برگزاری دعای پر برکت توسل و کمیل وهمچنین برگزاری پرشکوه مراسمات عزاداری محرم که در نوع خود بسیار مورد توجه خاص وعام است می توان نامبرد

                                  

زیباترین وباشکوهترین مراسم ماه محرم روزهای عاشورا وتاسوعاست, هیئت با هماهنگی های قبلی و تعیین افرادی که هر کدام جهت نظم وپیشبرد برنامه عزاداری وظیفه ای را به دوش میکشند موجبات این مراسم را فراهم مینمایند .

در طول مسیر عزاداری هیئت  ,قریب به 100 راس گوسفند قربانی می شود که با استفاده از امکانات هیئت به آشپزخانه تکیه منتقل وجهت پذیرایی نهار وشام روزهای تاسوعا وعاشورا از عزاداران مرد وزن انجام می پذیرد .

همچنین از نذورات نقدی جهت نیازهای تکیه وکمک به ایتام ونیازمندانی که به وسیله خود هیئت شناسایی می شوند استفاده میشود .

این روزها در هیئت شور وشوقی عرفانی حکم فرماست چرا که به گفته  هیئت امنا اقدام به خرید زمین  کناری تکیه کرده اند  , تا مساحت این تکیه به 450  متر زیربنا برسد .

این سبکبالان  انچنان با عشق و بزرگی خود را وقف این قافله کرده اند, که گویی ایثار وگذشت در مرام اینان , سر به سجده گزارده است .                                                                                       نجوایشان عشق , دعایشان فرج ,خواستنشان معرفت,نگاهشان پر مهر ورسالتشان بندگی بی هیچ توقع ,بی هیچ چشم داشت

/ 2 نظر / 28 بازدید
بهنام برادران زره شوران

با سپاس از نویسنده محترم پیشنهاد میکنم در وبلاگتان بخشی را به معرفی نخبگان و چهره های علمی تکاب در 30 سال اخیر همچون دکتر حسن انوری ادیب برجسته دکتر یحیی یثربی چهره ماندگار فلسفه و دکتر دلاور برادران حقوقدان توانمند و ... اختصاص بدین.

مریم شاه شرفی

سلام با نظر آقای بهنام برادران موافقم . ممنون می شم بیشتر درباره این افراد و موفقیت هاشون بنویسید