پارک ملت تنها مامن شهرنشینان تکاب در حال نابودی

وجود مرکز ترک اعتیاد داخل پارک با هیچ ذهنیتی سازگار نیست چرا که خود پارک در مواقعی مکانی برای عود سؤ مصرف مواد مخدر افراد است. آیا همگی این افراد می توانند از مصرف مواد مخدر دست بکشند. در مواقعی نیز وجود کارتون خواب های معتادان و تبعیدی های داخل پارک و مشاهده چهره این افراد برای کودکان و آینده فکری آنها مناسب نیست. این افراد داخل پارک ملت حتی در بعضی مواقع اتاقی جهت خواب در اختیار داشتند.

2.وضعیت نابسامان توالت و دستشویی از لحاظ بهداشتی نزدیک به یک دهه است که تغییر نکرده است. حال مادری یا پدری را در نظر بگیرید که کودک خود را به این مرکز بهداشتی می برد و مطمئنا  دوباره به پارک باز نخواهد گشت.

3.رودخانه آلوده و بدون استفاده کنار پارک اگر در شهرهای نزدیک تکاب قرار داشت به بهتربن شکل از آن استفاده میشد. آبشار پلکانی بی برنامه دارای مشکلات ژئومرفولوژیکی است و درست در پرشیب ترین نقطه تپه روبروی پارک ساخته شده است و اکنون مکانی برای نیشخند مردم به مجریان این طرح است.

4.با وجود آب فراوان، حوضچه ی وسط پارک به مکانی برای ریختن زباله تبدیل شده است  در حالی که می توان با این آب اشکال زیبا و آبشارگونه را جهت جذب و شادابی عموم به وجود آورد.

5. اسباب بازی های کهنه و غیر استاندارد پارک سالهای سال است که دست نخورده مانده است و حتی بعضی از آنها جوش خورده و فقط نماد اسباب بازی است.

6.علف های هرز حاشیه های پارک از دل آسفالت های کهنه آن بیرون زده و علف چینی نشده است و مشخص نیست پارکی که خود آبیاری می شود و علف های هرز آن چیده نمی شود گارگران داخل آن به چه کاری مشغول هسنتد و البته آسفالت های داخل پارک نیز بسیار کهنه و نامناسب است.

7.در بسیاری از اوقات در فصل تابستان چمن های پارک لبریز از آب است که  با لوله های بزرگ و شیوه های نادرست آبیاری می شوند و آب از حاشیه جدول ها وارد پیاده روها و محل گذر افراد می شود. شیوه های غلط چمن زنی و برخورد مرتع گونه با چمن پارک نیز جای سئوال دارد. آیا شهرداری توان خرید یک موتور چمن زنی ندارد.

8.بوفه وسط پارک به کسی واگذار نمی شود یا شهرداری محتاج دو تومان بیشتر است یا جذب کم مردم و فروش کم  باعث تعطیلی بوفه شده است که باز نشئت از کم کاری و عدم تنوع داخل پارک است.

حرف آخر:

 اگر این پارک با این وسعت و آب کافی در شهری مثل بوکان یا سقز یا شاهیندژ بود هم اکنون پیشرفت زیادی می کرد. امید است تا پارک به محیطی و مکانی جهت اوباشگری و مرکز اعتیاد و خماری افراد تبدیل نگردیده است دستی به سر و روی آن بکشند.   

هادی نوری

کارشناس ارشد برنامه ریزی محیطی

/ 3 نظر / 27 بازدید
مجید

سلام وبلاگ زیبا و پر محتوای شما لینک شد در صورت امکان آبشار قینرجه را بلینکید . همیشه موفق باشید.[گل]

خاتون

.آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار و محبت کن ... ! کاری که خدا با تو می کند..... با سلام دوست عزیز ... نظرات سازنده شما باعث دلگرمی ماست ..... با حضور گرمتون خوشحالمون میکنید.. [گل][گل][گل]

تکابی

بسیار زیبا نوشتی هادی جان به خاطر اینکه بدن غرض از مشکلات شهر می نویسی از تو متشکرم و به خاطر اینکه به شیوه علمی به آن پرداخته ای به تو افتخار می کنیم. برایت آرزوی موفقیت دارم