درسی که طالقانی داد و ما نگرفتیم....

19 شهریور مصادف است با سی و دومین سالگرد ارتحال عالم بزرگ ،مجاهد نستوه آیت الله سید محمود طالقانی .

درباره منش و بزرگواری آن عالم بزرگ مطالب زیادی گفته و یا نوشته شده است و بنده به هیچ عنوان قصد تکرار مکررات و وارد شدن در بحث های کلیشه ای را ندارم اما در مورد شخصیت ایشان دو خصیصه و دو ویژگی به نظرم جالب می آید که حیف است به آن اشاره نکنم.

آیت الله طالقانی فردی استثنایی و تکرار نشدنی در تاریخ سیاسی کشور ما به شمار می آید زیرا:

اول اینکه ایشان در طول سالهای مبارزه بر علیه رژیم پهلوی بیشتر عمرشان را در تبعید و یا در زندانهای ساواک سپری کرده و بیشتر شکنجه ها را به جان خریدند و بعد از به ثمر نشستن انقلاب  و رهایی از بند ساواک با تمام وجود در خدمت انقلاب و امام بودند با این همه هیچ وقت چشم داشتی به انقلاب نداشته و سهم خواهی نکردند .

در اندک مسئولیت هایی هم که داشتند مصالح ملت را در اولویت قرار داده و خدمت به مردم را به حکومت به آنها ترجیح می دادند که تصویر زیر گواهی است بر این مطلب

_دوم اینکه ایشان یکی از بزرگترین روشنفکران زمان خودشان بودند که به همه گروهها و جناحهای سیاسی زمان خود احترام گذاشته و خواستار مشارکت همه آنها در ساخت ایران انقلابی بودند و این توجه ایشان به همه داشته های کشور و ایجاد فضایی که بتوان در آن ضمن تحمل نظر مخالف و بالا بردن قدرت انتقاد پذیری با کمک همه گروهها کشور را اداره کنیم از ایشان چهره ای محبوب در میان روشنفکران آن زمان ساخته بود که همه ایشان را پدر خطاب می کردند .

به نظر من امروز بعد از گذشت سی و دوسال از وفات ایشان جای شخصی مثل طالقانی که بتواند همه گروهها و جناح ها را در کنار هم گرد آورده و فارغ از دسته بندی های جناحی و بدون چشم داشت به کسب مقام و قدرت و بدون حذف طیف خاصی از صحنه قدرت ،سیاسیون را به وحدت رهنمون سازد خالیست.

به هر حال ایشان امروز در بین ما نیستند اما کاش بعضی ها برای یک بار هم شده زندگی ایشان را مطالعه می کردند و با دیدین تصویر بالا از ایشان درس خدمتگزاری یاد می گرفتند 

طالقانی با این که با رای مردم به مجلس خبرگان رفته بود اما حاضر نبود بر روی صندلی مجلس بنشیند که مبادا مردم فکر کنند او برای حکومت کردن آمده است اما  هستند کسانی که امروز با رای مردم یک شهر به جاهایی رسیدند و امروز به تنها چیزی که فکر نمی کنند مردم همان شهر است.

یارب روا مدار که گدا معتبر شود        گر معتبر شود زخدا بی خبر شود.

/ 2 نظر / 7 بازدید
درویشی

این گدایی که میگی بد جور از خدا بی خبر شد من دوره گذشته به ایشان رای دادم و امروز از این کارم پشیمانم امیدوارم کار تفکیک حوزه زود تمام بشه و پای این اجنبی ها برای همیشه از تکاب بریده بشه

ب

بسیار زیبا بود بهروز جان.. لذت بردیم