آقایان زره شوران آقدره نشود!!

قریب به یک دهه است که اخبار معادن طلای شهرستان تکاب این شهر را در شمار پر خبر ترین شهرهای استان و حتی کشور قرار داده است.از شیرینی اخبار اشتغال زایی در منطقه گرفته تا تلخی اخبار آلودگی های زیست محیطی،انواع بیماری ها ، اعتراض ها و اعتصاب های گاه و بیگاه پرسنل این معادن،به یکی از بزرگترین دلمشغولی های مردم ،نمایندگان مجلس و دولت مبدل گشته است.

اما آنچه که در این میان باعث نگرانی بیش از حد مردم گردیده است ،بحث آلودگی های زیست محیطی است که به دلیل سهل انگاری های عمدی و غیر عمدی و عدول از رعایت استاندارد های تعریف شده توسط شرکت های بهره بردار این معادن ایجاد شده است.

اخبار آلودگی های آب های زیر زمینی،آلودگی رود خانه ها،تلف شدن گسترده آبزیان منطقه، نشت سیانور در منطقه،آلودگی روستاهای اطراف به فلز سمی جیوه در یک دهه اخیر علاوه بر افزودن نگرانی مردم ،به مهمترین چالش فراروی مدیران شرکت های بهره بردار مثل شرکت پویا زرکان و همچنین مقامات و ارگان های حکومتی تبدیل شده است که متاسفانه نه شرکت نامبرده در این سالها نسبت به نحوه فعالیت خود و رعایت استانداردهای لازم شفاف سازی کرده و نه ارگان های دولتی مردم را از نحوه نظارت ها و اعمال قانون های خود آگاه ساخته اند و هر آنچه به دست مردم رسیده است اخباری شبه آمیز از منابعی نه چندان موثق بوده است که نتیجه ای جز افزایش نگرانی و بدگمانی افکار عمومی نسبت به نحوه فعالیت این معادن نداشته است.

اخیرا نیز با فعالیت شرکت پارس کانی در منطقه زره شوران و گسترش فعالیت های این شرکت ،اخبار و شایعات نگران کننده مشابهی به گوش می رسد که در صورت صحت آنها باید شاهد یک فاجعه بزرگ دیگری در منطقه باشیم.

امروز اخباری از معدن زره شوران به گوش میرسد که نیاز به شفاف سازی اذهان عمومی مردم داردوامیدواریم مسئولان امر با دخالت به موقع و نظارت و کنترل نسبت به صحت و سقم اینگونه خبر ها از به وجود آمدن وقایعی مانند آنچه که در آقدره رخ داد جلوگیری نمایند. اخباری ازقبیل: 1.ایجاد سد باطله کارخانه در محیطی نامناسب به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد در مقیاس کوچک از طریق خاکبرداری و ایجاد خاکریز ، 2. لبریز شدن پایلوت سد و هدایت پس آب کارخانه پس افزودن ماده تیوسلفات برای کاهش غلظت سیانور به رود خانه ی اطراف که باعث تلف شدن آبزیان این رودخانه گشته است(فیلم ماهی های تلف شده که توسط اهالی منطقه برای اینجانب ارسال گردیده به رسم امانت نزد اینجانب محفوظ می باشد)  3.پلمپ شدن شرکت توسط دادگاه به دلیل ایجاد آلودگی به طرفیت دعوای سازمان محیط زیست.

سد باطله معدن زره شوران

با این حال امیدواریم مسئولان محترم شرکت پارس کانی با درک نگرانی های مردم شهرستان تکاب و روستاهای اطراف پاسخ قانع کننده ای برای رفع شبهات ایجاد شده ارائه کرده و توضیحی شفاف در باره نحوه عملکرد شرکت در بهره برداری از معدن زره شوران و رعایت تمام استاندارد های موجود به رسانه ها ارائه دهند.

/ 4 نظر / 7 بازدید
site02

گاهي شانس فقط يک بار به آدم رو مياره پس بايد قدرش رو دونست بهترين فرصت زندگي شما براي ثروتمند شدن مجموعه اي بي نظير براي اولين بار در ايران براي کساني که مي خواهند بهتر زندگي کنند و از کمترين وقت و هزينه بيشترين سود را ببرند.براي آگاهي از جزييات بيشتر به لينک زير مراجعه کنيد. http://www.site02.z2z.ir

بلقیس

سلام به نظر شما از این رودخانه های پاک و خروشان ، دامنه کوه های سر سبز و سر به فلک کشیده ، چشمه های معدنی گوارا و روستاها و روستاییانی که شادابی وسلامتی شان زبان زد خاص و عام است برای فرزندانمان چیزی باقی خواهد ماند ؟. یا اینکه تکاب عزیز و رنج کشیده مان به هیروشیمای آذربایجان مبدل خواهد شد. در گذشته اگر جیب هایمان خالی بود و حامی نداشتیم در عوض بزرگترین سرمایه ی زندگانی یعنی "سلامتی" را از دست نداده بودیم اما امروز هم منابع معدنی را به غارت میبرند هم در جاده هایمان با غول های آهنی عصر حجر دست و پنجه نرم میکنیم و جوانانمان را به کام مرگ میفرستند

خان اوغلان

یاشا سنی خان اوغلان

پریوا بیرامی

وبلاک جالب وخوبی.برا رفع تمام این مشکلاتی که نوشتین چند متخصص تکابی مرتبط بارشته ی معدن وزمین شناسی می خواد که مثل خودتون دوستدار وطنشون باشن.علاوه بر این اثرات زیست محیطی وغیر مستقیم که رومحیط اطراف داره بزرگترین تاثیرش روی سلامتی کارگران خود معدن خیلی خوب می شه اگه دراین مورذ هم مطلب بزارین.