نمایندگی مجلس به چه قیمتی؟؟!!

 فرصت خدمت به مردم وجامعه یکی از بزرگترین موهبتهایی است که اگر صادقانه و با در نظر گرفتن خشنودی و رضای خداوند صورت  پذیرد علاوه بر دستاوردهای دنیوی،قطعا پاداش اخروی آن نیز نزد باریتعالی محفوظ خواهد بود.در عصر حاضربه برکت پیروزی انقلاب اسلامی این فرصت به نوعی در اختیار همه مردم قرار داده شده است که تا هر کس توانایی خدمت را دارد وارد عرصه شده و خود و برنامه هایش را در معرض قضاوت و انتخاب جامعه قرار دهد.

اما امروز با نگاهی به چگونگی ورود افراد به این عرصه ونوع رفتاری که از خود بروز می دهند میتوان به این نتیجه رسید که متاسفانه در کشور ما برخی افراد یا عرصه خدمت به مردم را با عرصه تسلط به مردم اشتباه گرفته و یا در صدد تغییر تفکر خدمت به تفکر قدرت طلبی هستند.نمایندگی مجلس یکی ازهمین عرصه های خدمت است که این روزها با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس نهم بسیار خبرساز شده است .

با نگاهی به فعالیت های آشکار و نهان برخی از کاندیداهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی  که از ماه ها قبل شروع شده است ،نکاتی چند به ذهن خطور می کند که بیانشان خالی از لطف نیست.

1_قانونگذارن قانون شکن: با این که قوانین  مختلف در زمینه انتخابات هرگونه تبلیغ تا زمان قطعی شدن وضعیت صلاحیت نامزدها وفرارسیدن زمان تبلیغات ممنوع اعلام کرده است اما متاسفانه برخی نامزدها بدون توجه به قانون (هر کس به طریقی وبا استفاده از ابزارهای  مختلف) دست به تبلیغ می زنند تا این سوال در اذهان شکل بگیرد که چگونه می توان به کسانی که خود ارزشی برای قانون قائل نیستند و براحتی آن را دور زده و یا زیر پا می گذارند جهت وضع قوانین یک جامعه امید بست؟!و با توجه به تصویری که این افراد در جامعه از خود بجا می گذارند ،مردم چقدر به قوانینی که آنها وضع می کنند ارزش قائل می شوند؟

2_بد اخلاقی ها:با توجه به این که ما ملتی مسلمان هستیم و در آموزه های دینی ما به توجه به اخلاق بسیار سفارش شده است اما متاسفانه گاهی مشاهده می شود برخی از آقایان برای بیرون کردن رقیب از میدان به هر نوع حربه ای از قبیل تهمت،دروغ،توهین و ترور شخصیت و غیره متوسل شده و بی محابا در صدد بردن آبروی مسلمان دیگری بر می آیند که این حرکت ها نه تنها با ارزش های دینی و توصیه های مقام معظم رهبری منافات دارد بلکه استمرار آن می تواند باعث ایجاد تنش ها و بد گمانی ها در جامعه شده وبه سلامت انتخابات خدشه وارد کند.

3_  توهین به شعور مردم: تحرکات برخی از نامزدها در مواجهه با مردم بسیار قابل تامل بوده و دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد.نزدیکی و مصادف بودن ماههای مبارک محرم و صفر با زمان ثبت نام کاندیداها فرصت مناسبی را برای برخی از افراد سود جو و فرصت طلب فراهم کرد تا با حضور در مساجد ،تکایا ، حسینیه ها و هیئت های عزاداری مراسم سوگواری سالار آزادگان جهان را به متینگ تبلیغاتی خود تبدیل کرده و به نام امام حسین (ع) و به کام خود از آن بهره برداری کنند.برخی نیز به این بسنده نکرده و با حضور سرزده در مراسمات مختلف مثل مراسم تدفین و مراسم ختم بعضی از مردم اقدام به خودنمایی می کنند اما کار فقط به سوء استفاده از باورهای دینی و اعتقادی مردم ختم نشده وسوداگران خدمت و عاشقان مردم! سر کیسه های بی انتهایشان را که گاها و در برخی موارد به بیت المال نیز وصل شده است را  شل کرده و در شهرها و روستاها بوی کباب به راه می اندازند وعده ای را دور خود جمع کرده و وعده پست و مقام میدهند که متاسفانه عدم آگاهی درصد قابل توجهی از مردم از قوانین و وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس باعث می شود وعده های پوشالی این افراد را باور کرده و برایشان سوت و کف بزنند.

بنظر می رسد متاسفانه نگاه تحقیر آمیز به مردم وامید بستن به جمع آوری آرا از طریق پخش غذا و میوه وسایر اقلام به یک اپیدمی در زمان برگزاری انتخابات ها تبدیل شده است .

4_سکوت بی جا:اما درد ناکترین جای بحث سکوت بسیاری از روشنفکران جامعه در مقابل این گونه اقدامات قانون شکنانه و توهین آمیز برخی از این نامزدهاست .

با کمال تاسف گاها مشاهده میشود بسیاری از اساتید دانشگاه ها و دانشجویان ما به عنوان نخبه گان و متفکران جامعه بجای روشنگری در میان مردم و بویژه نسل جوان جامعه ،خود در صف گرفتن غذا ایستاده اند .البته ما معتقد به آن نیستیم که روشنفکران جامعه نباید از کاندیدای خاصی حمایت کنند بلکه بر عکس ،حضور این افراد باعث دلگرمی بیشتر مردم شده و به رونق انتخابات می افزاید اما سکوت در مقابل انحراف از آرمان های جامعه ،قانون شکنی و توهین به شعور اجتماعی مردم ،آیا خیانت به جامعه تلقی نمی شود؟!

امید است بازرسان شورای محترم نگهبان و مجریان برگزاری انتخابات با نگاهی دقیق و ریزبینانه تمام فعالیت های غیر قانونی برخی نامزدهای متخلف را رصد کرده و با اعمال قانون و بر خورد مناسب مانع تضییع حقوق سایر کاندیداها شود.

/ 9 نظر / 6 بازدید
علي

جالبه یک روز قبل از خودتون سرای امید مطلب رو زده این مدلی ندیده بودیم

ع.باوری

خسته نباشید عالی بود. نمیدونم پیام مفصل تر دیگه ام اومد یانه ولی بل این احوال برایت آرزوی موقثیت دارم.سری هم به ما بزن.یا علی

ناصر محمودی

سلام و درود بر شرافتت همشهری حرف دل خیلی ها را زدی موفق باشی

sadegh,sabil

آقا بهروز خیلی از کاندیداها وعده شغل به جوانامون میدن خواهشا در این مورد هم مقاله ای بنویسید تشکر می کنم

حامیان مهندس سلیمی نیا

با عرض سلام وبلاگ حامیان مهندس سلیمی نیا با مطالب جدید در موزد نامزدها و خبرها مطالب جدیدروی وبلاگ کذاشته و حضور گرم شما را خواهان است با حضور گرم خود ما رو خوشحال میکنید

همشهری

بیایید به حال خودمان بگرییم وبسوزیم

سامان

همشهری جان فکر می کنی با گریه کار درست میشه ؟ اگه درست میشه من حاضرم تا قیامت گریه کنم

همشهری

خدایی گاهی اوقات مغز آدم سوت میکشه از این همه تبعیض آقا سامان گریه خوب نیست کاری ام پیش نمیبره ولی با خوندن این مطلب حالم خیلی بد شد