واکنش هاشمی به شایعه تشکیل مثلت وحدت ملی

*آیا وحدت ملی می تواند گره از کار فرومانده مشکلات اخیر جامعه بگشاید؟
- اصولا ارائه هر پیشنهادی که دارای منطق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد و از طرف دلسوزان مطرح شود، برای بهتر شدن مسائل کشور است و این پیشنهاد هم با این هم با این هدف مطرح شده است. در صورت تحقق وحدت ملی، دیگر شاهد این حجم از دعواهای سیاسی که حتی به سران سه قوه هم کشیده می شود و اخیرا مورد مذمت رهبری نیز قرار گرفت، نخواهیم بود.

*مدتی است که شایعه تشکیل مثلث وحدت ملی با حضور جناب عالی، آقای ناطق و آقای خاتمی در رسانه ها طرح می شود، این مثلث در برگیرنده کدام بخش از گروه های متکثر و متعدد جامعه سیاسی ایران است ؟
-این گونه صحبت کردن و موضع گرفتن برخاسته از همان اندیشه افراطی است. در جامعه گسترده یی مثل ایران هر اندیشه وتفکر، بخشی از جامعه است و منشا هر پیشنهادی برای تشکیل شورا، در تقابل با توهم و مطلق اندیشی است . بعضی با اهداف خاص سیاسی می خواهند پیشنهاد در سطح ملی را محدود به افراد کنند که این درست نیست و حتی اگر مخالف آن هم هستند ، نباید اخلاق سیاسی جامعه را مخدوش کنند. علل مخالفت را بگویند و در فضای رسانه یی بحث شود . اینکه به خاطر مخالفت با یک ایده آن را محدود به افراد کنیم، پسندیده نیست.

*مختصات و مشخصات دولت وحدت ملی چیست ؟ آیا مدلی در این رابطه وجود دارد؟
-حضور سلایق که اصول نظام را قبول دارند و فراتر از نگاه جناحی،به منافع ملی می اندیشند . فکر می کنم دولت دوران سازندگی که به ادغان نیروهای موافق و مخالف مجموعه یی از نیروهای به اصطلاح چپ و راست و مستقل آن زمان بود، نمونه یی از دولت وحدت ملی باشد.

*به نظرتان به جز حضرت عالی چه افرادی می توانند ایده وحدت ملی را به جلو ببرند.
-همین که برای ایده دولت وحدت ملی، از واژه (جز) استفاده می کنید. مغایر با هدف آن است در این اندیشه ، صحبت از یک فرد یا جمع نیست، بلکه صحبت از جمع هایی است که با هم اجزای یک ماشین را به حرکت در می آورند و اینکه این ماشین برای دستیابی به چه هدفی و در چه مسیری حرکت کند، در قانون اساسی ما آمده که با ولی فقیه است که معمولا از طریق سیاست های کلی به اجرا در می آید.

*آیا این ایده همان دولت ائتلافی است ؟ در این صورت چرا نام آن وحدت ملی است ؟
-اگر چه دو واژه وحدت و ائتلاف معنای نزدیک به هم دارند، اما در ادبیات جاری کشور، وحدت بیشتر بار معنایی عقیدتی و ائتلاف بار معنایی سیاسی دارد. در واقع همان حکایت انگور و عنب است.

*نگاه وحدت ملی به مسائلی مانند پرونده هسته یی و مذاکره با امریکا چیست ؟
-وحدت ملی، منافع ملی را دنبال می کند و به عبارت دیگر منافع ملی است که در شرایط فعلی ما را به سوی وحدت ملی رهنمون می کند . در آن صورت هر آنچه در راستای مکنافع و مصالح ملی کشور باشد. محقق خواهد شد.

برداشت و انتشارهر گونه مطلب از این وبلاگ منوط به کسب اجازه از مدیر وبلاگ میباشد

/ 1 نظر / 16 بازدید
محمد طراوت

جناب آقای میرزایی عزیز سلام مطالب زیبا و عالی در وبسایت حضرتعالی مشاهده کردم . انتخابات 92 انتخابات ملت ایران است در سال 92 مردم حساب خود را مسئول نما ها روشن می کنند . زنده باد ملت قدرتمند ایران