۷ خرداد ۹۵ حماسه‌ای دیگر در بهارستان

انگار تندرو‌ها همچنان درحال فعالیت جدی هستند و به همین دلیل نگرانی‌هایی را موجب شده‌اند.
البته باید اذعان داشت که تندرویِ تندرو‌ها در شرایطی است که فضای سیاسی و اجتماعی حرکت خود را به سمت اعتدال و آرامش شروع کرده است و به همین دلیل می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که طبعِ مردم از افراط و تفریط بیزار شده و از آن اعلام انزجار می‌کنند. به همین دلیل تاکید بر این است که ماهیت تندروها برای همه روشن است و به همین دلیل همانطور که قبلا هم گفته‌ام، آنها راهی به غیر از حاشیه‌نشینی نخواهند داشت. بعد از استقرار دولتِ تدبیر و امید در پاستور، منطق‌مداری و نگاهِ عاقلانه به مسائل به دستگاه‌هایِ‌ اجرایی هم رسوخ کرده است و در نتیجه در کشور تلاشی جدی برای دوری جستن از افراط مشاهده می‌شود.
با همه این حال، همچنان شاهدیم که تندرو‌ها فعال هستند، حتی با قدرت و حیطهِ فعالیتِ بیشتر.
حرف شما کاملا صحیح است. در شرایطی که برای ایجاد آرامش و همچنین کاهش مشکلات اراده‌ای قوی در لایه‌های مختلف جامعه مشاهده می‌شود، گروهی همچنان اصرار به کارشکنی و سیاه‌نمایی می‌کنند و کوک کردن ساز مخالف را به‌عنوان یکی از برنامه‌های اصولی خود در حال پیگیری هستند. متاسفانه همانطور که اشاره کردید، آنها در این چند ساله به‌واسطه حمایت‌های نابخردانه برخی از افراد و جریان‌ها توانستند تا حدی قدرت پیدا کنند و تریبون‌های مهمی چون نمایندگی مجلس را هم در اختیار خود بگیرند. حتی متاسفانه شاهد راهیابی آنها به پشت تریبون‌های رسمی و رسانه‌های ملی و عمومی هستیم تا بتوانند افکار خود را به راحتی به گوش همه برسانند.
این گفته‌ها یعنی اینکه باید نگرانِ تحرکاتشان باشیم؟
اتفاق خوب این است که آنها به‌‌ همان قدر که بیشتر تلاش می‌کنند، چون مردم آگاهی کاملی از طرز تفکر و نوع نگاه‌شان پیدا می‌کنند، فاصله‌شان با لایه‌های مختلف فعال در کشور بیشتر و بیشتر می‌شود. مردم نسبت به گذشته نسبت به اتفاقات پیرامون خود دقت کافی دارند و به همین دلیل تحلیل صحیحی از شرایط موجود در پیرامون خود دارند. پس به‌آنها اعتماد نمی‌کنند و روز‌به‌روز اختلاف موضعِ بیشتر و جدی تری با تندرو‌ها پیدا می‌کنند.
با این وجود همچنان تحتِ‌ حمایتِ‌ شخصیت‌های برجسته سیاسی هستند.
به مساله خوبی اشاره کردید، بهتر است گروهی که این روز‌ها هیاهو را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند، به‌طور واضح اعلام کنند که از کدام یک از شخصیت‌های سیاسی تبعیت می‌جویند و طرفدار چه چهره‌هایی هستند و اصولا چه نوع دولتی را دولت اصلح می‌دانند تا مردم بدانند که با چه طیف و گروه و نگاهی طرف هستند.
«افراطیون هزینه‌ساز هستند»، «تندرو‌ها نمی‌توانند به هدف‌های خود برسند»؛ اینها اظهاراتی در رد عملکرد تندروها است. بالاخره این گروه را باید هزینه‌ساز دانست یا خنثی و بی‌اثر؟
رفتارهای فاقد عقلانیت قطعا به اهداف ملی و مصالح کشور هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کند و اینطور نیست که بگوییم وجودشان بی‌خطر است. حتی اگر آنها نتوانند برنامه‌های خود را پیگیری کنند و اگر در رسیدن به آنچه می‌خواهند به بن‌بست هم برسند، بازهم وجودشان تهدیدی جدی به شمار می‌رود. تندروهایِ‌ تندرو‌ها می‌تواند نظم عمومی و ساختار جامعه را با موانعی جدی روبه‌رو کند. تاکیدِ موکد این است که «تندرویِ ناکام» هم ایجاد درد سر می‌کند.
مثلا چه دردسرهایی؟
اختلاف‌افکنی و دامن زدن به آتش آنچه قبلا رخ داده است، خطرهایی است که فضا را به‌واسطه رفتار تندرو‌ها تهدید می‌کند. در شرایطی که بعد از هشت سال سوءمدیریت در برخی بخش‌های اجرایی کشور، در حال تلاش برای عبور از مشکلات هستیم، آنها این هدف را پیگیری می‌کنند که جریان‌های مختلف فکری را به جان هم بیندازند تا از فضای پر از اختلاف به دست‌ آمده به نفع خود استفاده کنند. به همین دلیل شاهد هستیم که تخریب و تخطئه چهره‌های شاخص و محبوب را به‌طور جدی دنبال می‌کنند، البته غافل از این امر هستند که مردم سره را از ناسره به خوبی تشخیص می‌دهند.
منظورتان هجمه‌هایی است که به آیت‌ا… ‌هاشمی و سیدمحمد خاتمی وارد می‌کنند؟
البته شخصیت‌های برجسته‌ای چون آقایان‌ هاشمی و خاتمی به‌قدری مثبت، باصلابت و ریشه‌دار هستند هیچ‌کس نمی‌تواند خدشه‌ای به وجهه‌ آنها وارد کند. واقعیت این است که محبوبیت فوق العاده این دو بزرگوار موجب حسادت و کینه‌توزی تندروها شده است و باید گفت‌ هاشمی و خاتمی خاری در چشم تندروها هستند. حسدشان به‌قدری زیاد است که حتی به خود اجازه توهین هم می‌دهند تا درباره‌شان اینطور قضاوت شود که «کینِ‌ عقرب نه از ره کین است، اقتضایِ طبیعتش این است» در واقع نمی‌توان از آنها انتظار ادب داشت. واقعا جای سوال است که چطور به خود اجازه می‌دهند تا شخصیتی چون آیت الله‌هاشمی رفسنجانی را تخریب کنند. همچنین وقتی می‌بینند که سیدمحمد خاتمی مورد توجه دنیا قرار دارد، به خود به‌راحتی این اجازه را می‌دهند که حرف و حدیث‌های آنچنانی درباره‌اش بگویند. همه این رفتار‌ها نشانگر این است که آنها نمی‌توانند شخصیت‌های مقبول و مورد تائید عموم را بربتابند و به همین دلیل به تخریب اقدام می‌کنند. به جرات می گویم که برخی از تصمیم‌گیران این گروه، دلسوز منافع خودشان هستند.
برای مقابله با چنین پدیده‌هایی چه باید کرد، چه راهکارهایی لازم است؟
در قدم اول باید احزاب و جناح‌های مختلف سیاسی با وجود همه اختلاف‌نظرهایی که با یکدیگر دارند به این «تصمیم» برسند که ریشه افراطی‌گری در کشور را بخشکانند. چراکه آنها هم برای تفکر اصلاح‌طلبی مانعی جدی هستند و هم می‌توانند در راستای اهداف اصولگرایی هم کارشکنی‌هایی جدی داشته باشند. فضای سیاسیِ باید به این نتیجه برسد تا مادامی که افراطیون دست به افراط می‌زنند، مشکلات به لایه‌های مختلف رسوخ می‌کند و آن وقت است که مصیبت به‌بار می‌آید. پس همنشینی و تعامل بهترین راهکاری است که برای از میان برداشتن تندرو‌ها پیش روی سلیقه‌های گوناگون سیاسی وجود دارد، در غیر اینصورت در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد حاشیه‌نشینی منطق‌مداری و میدان‌داری افراطی‌گری خواهیم بود. تاکید این است که تندرو‌ها را باید تحت هر شرایطی روز به روز محدود‌تر کنیم و کاری کنیم که پایشان از ارگانهای مهم قطع شود.
منظورتان انتخابات مجلس است.
قدم اول و مهم انتخابات مجلس دهم است. هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان باید شرایطی را به‌وجود بیاورند تا چهره‌هایی که در این چند سال فقط دست به دامان هیاهو بودند، از بهارستان کنار گذاشته شوند تا افرادی به‌عنوان نماینده واقعی مردم به مجلس راه پیدا کنند که مهم‌ترین دغدغه‌شان منافع عمومی باشد، نه‌اینکه با کارهای آنچنانی هدف‌های سیاسی و جریانی را دنبال کنند. البته در این میان ضروری است به این مساله اشاره شود که تک‌تکِ مردم هم باید هوشیار باشند و با در نظر گرفتن اهمیت‌‌ همان یک رای خود، چهره‌های جنجالی را انتخاب نکنند. به همین دلیل لازم است تا با تلاش‌های زیادی تندروها به جامعه معرفی شوند.
منظورتان اتحادِ‌ انتخاباتیِ اصلاح‌طلبان با اصولگرا‌ها در راستای حذف تندروها است؟
نه. برای حذف آنها لازم نیست که این دو جریان مهم لیست واحدی در انتخابات داشته باشند. هم اینکه هر دو طیف چهره‌های میانه‌رو و منطقی و عادل را به عرصه انتخابات بیاورد، کافی است تا در‌‌نهایت شاهد تشکیل مجلسی باشیم که بر اساس منطق وظایف مهم قانونگذاری و نظارت را بر عهده بگیرد.
تحلیل شما از فضای احتمالی انتخابات مجلس دهم چیست؟
باید منتظر نشست و دید گروه‌های اصلاح‌طلبی با چه شکل و شمایلی وارد انتخابات دهمین دوره مجلس می‌شوند و آیا جریان اصلاحات می‌تواند به یکپارچگی و همصدایی کامل برسد یا نه. اگر این مهم عمل شود، بی‌شک در هفتم خرداد سال ۹۵ شاهد تشکیل مجلسی خواهیم بود که اکثریتش را اصلاح‌طلبان تشکیل خواهند داد. امیدوارم شرایط برای این موفقیت به‌وجود آید. همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری اجماع گروه‌ها و افراد محتلف اصلاح‌طلبی به خوبی جواب داد و آقای روحانی با فاصله زیادی نسبت به رقبای اصولگرای خود توانست به ریاست‌جمهوری برسد. تجربه موفق آن انتخابات و همچنین تجربه ناموفق انتخابات سال ۸۴ راه مشخص را پیش روی اصلاح‌طلبان گذاشته است تا بتوانند بهترین تصمیم را در این رابطه اخذ کنند. به هر حال اهمیت در اختیار داشتن اکثر کرسی‌های مجلس به قدری است که باید با کمترین اشتباه ممکن به استقبال انتخابات رفت. البته اصولگرایان بعد از گذشت یک سال و اندی همچنان تلاش می‌کنند تا به پیامی که مردم در ۲۴ خرداد با رای‌های خود دادند، بی‌توجه باشند و به همین دلیل دولت یازدهم را با جریان اصلاح‌طلبی بی‌ربط می‌دانند که باید گفت خودشان هم می‌دانند که این نظر، نظری خلاف واقع است.
فرض را بر این بگیریم که گروه‌های اصلاح‌طلبی نتوانستند به اتحاد انتخاباتی برسند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر اصلاح‌طلبان نتوانند با یک لیست مشترک و قوی به انتخابات مجلس وارد شوند، احتمال تشکیل مجلسی با تفکر اصلاح‌طلبی و همسو با دولت ضعیف می‌شود و در نتیجه فرصتی فوق‌العاده برای کار در فضای تعامل و آرامش از دست می‌رود. با نگاهی به آنچه در زمان مجالس هفتم تا نهم افتاده است، می‌توان به‌راحتی اینطور نتیجه‌گیری کرد که جریان اصولگرایی توانایی لازم را برای اداره مطلوب قوه مقننه ندارد و به همین دلیل نه در قانونگذاری کارنامه قابل دفاعی دارند و نه توانستند در وظیفه نظارتی عملکرد درخشانی داشته باشند.
پیش‌بینی‌تان از ترکیب مجلس دهم در صورت عدم اجماع در جبهه اصلاحات و اصولگرایی چیست؟
در اینصورت مجلس متشکل از سه قسمت خواهد شد که اصلاح‌طلبان، دولتی‌ها و اصولگرایان خواهد بود. همچنین باید گفت شواهد نشانگر این است که گروه‌های تندرو و افراطی شانس اندکی برای راهیابی به بهارستان خواهند داشت. در پایان لازم می‌دانم بگویم باید همه با در نظر گرفتن موقعیت حساس کشور اصل را بر منطق مداری بگذاریم و با تمام توان با تندروها مقابله کنیم تا بلکه دغدغه‌های عمومی را که اتفاقا کم هم نیستند، کاهش بدهیم و رضایت عمومی به بالا‌ترین حد ممکن خود برسد و مردم در نظام اسلامی احساس آرامش و امنیت کنند.

/ 0 نظر / 26 بازدید