حسن و حسین دل دادند و قلوه گرفتند _روحانی و اوباما تلفنی گفت‌وگو کردند!

روسای جمهوری آمریکا و ایران روز جمعه در پایان سفر حسن روحانی به نیویورک صحبت کردند.

بی بی سی :باراک اوباما بعدازظهر جمعه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن از این مکالمه بی سابقه ۱۵ دقیقه‌ای خبر داد.

به گفته آقای اوباما، او پس از گفت و گو با همتای ایرانی خود به این نتیجه رسیده است که دو کشور می توانند به یک توافق جامع برای پایان دادن به مناقشه هسته ای دست پیدا کنند.

آقای اوباما گفت راه رسیدن به توافق با ایران دشوار است ولی با به روی کار آمدن دولت جدید در این کشور یک فرصت استثنایی برای پیش بردن گفت و گوها پدید آمده است.

به گفته یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، آقای روحانی پیش از ترک نیویورک خواستار گفت و گوی تلفنی با آقای اوباما شده بود.

آقای روحانی هم با انتشار پیام هایی در شبکه اجتماعی توییتر بخش هایی از مکالمه خود با باراک اوباما را نقل کرده است.

به نوشته آقای روحانی او به باراک اوباما گفته است که با عزم سیاسی می توان به سرعت به اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران پایان داد.

آقای روحانی همچنین به باراک اوباما گفته است که به تعامل با اعضای گروه ۱+۵، به خصوص ایالات متحده در هفته ها و ماه های آینده امیدوار است.

به نوشته آقای روحانی، آقای اوباما برای او آرزوی سفری خوش داشته و بابت ترافیک نیویورک عذرخواهی کرده است.

آقای روحانی نوشت در پایان مکالمه او برای آقای اوباما آرزو کرده که روز خوبی داشته باشد و رئیس جمهوری آمریکا هم به فارسی گفته است: خداحافظ.

این نخستین تماس روسای جمهوری ایران و آمریکا در سه دهه گذشته است.

وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز روز پنجشنبه در حاشیه مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ در نیویورک با هم دیدار داشتند.

/ 2 نظر / 3 بازدید
گوهر

قبل اینکه به وبلاگتون سر بزنم داشتم واکنش ملت رو درباره این تماس تلفنی می خوندم ... به نظرم ملت الکی جو گیر شدن چرا فک می کنند این تماس به نفع ایران و اقتصاده و ایران رو از تحریم گرفته تا قیمت دلار و غیره زیر و رو می کنه اصلا ما که محتاج آمریکا نیستیم که حالا اگه یه روی خوش و یه سلام و خداحافظ بکنه دیگه براش کلاه بالا بندازیم . اصلان امریکا چی کاره است . [مغرور] البته من که به روحانی رای دادم و همه کاراشو انجام داده و نداده قبول دارم . امیدوام همیشه و همه جا ایرانی جماعت سربلند باشه . به قول ملت : روحانی مچکریم[لبخند]

سبز

روحانی عزیزم انشاله ادامه داشته باشد شیخ دیپلمات متشکریم