مردم از «ایمیل» و «اینترنت» چه می‌خواهند؟

سایت تابناک: در روزهای گذشته از دسترس خارج شدن ناگهانی و بدون اعلام قبلی پست الکترونیک «جی میل»، «یاهو» و دیگر ارایه دهندگان خدمات ایمیل، بسیاری از مردمی را ـ که بیشتر یا بخشی از کار و زندگی خود را بر پایه استفاده از این سرویس‌های اینترنتی سازماندهی کرده‌اند ـ با مشکل روبه‌رو کرده است، به گونه‌ای که بیشتر این افراد، با شکایت از این امر، قطع شدن سرویس‌های اینترنتی را به چیزهای دیگر ارتباط می‌دهند.

به گزارش «تابناک»، نکته جالب توجه و البته غم‌انگیز این است که در همین دو سه روز اخیر، دسترسی به این سرویس‌ها با فیلترشکن‌ها و «وی پی ان» مقدور بوده و بازار کسانی که به دنبال فروش چنین نرم‌افزار‌هایی هستند، به خوبی گرم شده است. افرادی هم که تا کنون با «وی پی ان» آشنا نبوده‌اند، در این چند روز با این تکنولوژی هم آشنا شده و با خرید از آن استفاده کرده‌اند؛ تنها به یک دلیل، چون می‌خواهند کار و امورات روزانه خود را انجام دهند.

بی‌گمان، هر پدیده تکنولوژیک در کنار مزایای بسیاری که دارد، آفت‌هایی دارد؛ آفت‌هایی که ممکن است بر پایه ارزشگذاری یک مقام مسئول، چنان پر رنگ باشد که بر همه مزایای آن سرپوش بگذارد و در تصمیمی ناگهانی و بدون اینکه حتی حق اطلاع رسانی برای مردمی که از یک تکنولوژی استفاده می‌کنند، قایل شود، آنان را از دسترسی به آن محروم کنند؛ اما داشتن ارتباط آسان و جهانی، یک ارزش بنیادین جهانی است که با قضاوت و تصمیم یک مسئول، مردم را نمی‌توان از استفاده از آن نهی کرد.

پست الکترونیک در دنیای کنونی نه کالای لوکسی است، نه سلاحی مخرب، بلکه تنها وسیله‌ای است برای برقراری ارتباط، همچون تلفن.

پست الکترونیک چنان در میان مردم فراگیر شده که محروم کردن مردم از آن به دلیل آفت‌های آن، مانند محروم کردن مردم از وسیله نقلیه به دلیل دود ناشی از عملکرد موتورش است. آیا تا کنون مسئولی پیدا شده که استفاده از یک خودروی استاندارد را به دلیل دود آن ممنوع کند و آیا عملا چنین کاری، شدنی است؟

این رخداد و عدم پاسخگویی مسئولان ذیربط، اتفاقا در روزهای منتهی به 22 بهمن رخ می‌دهد؛ عیدی که جشن ملی ایرانیان خوانده می‌شود. مردم به جای اینکه شیرینی این روزها را بچشند، تلخی رفتار غیر مسئولانه را حس می‌کنند که اگر مشکلات فنی هم هست، لازم است با آگاهی‌رسانی از پیش و پس، مردم در جریان گذاشته شوند، نه اینکه درست در روزهای منتهی به 22 بهمن، هر مسئولی توپ را در زمین دیگری بیندازد.

باور کنیم که برای وجود آفتی مفروض، همه یک تکنولوژی را نمی‌توان انکار کرد. مردم از اینترنت چیز زیادی نمی‌خواهند. اینترنت برای مردم ابزاری ارتباطی در عصر دهکده جهانی. ارتباطی که در پایان، اساسش تأمین منافع ملت و کشور است.

/ 10 نظر / 8 بازدید
سهرابی

دمت گرم مطلب خوبی گذاشتی بابا پدرمون در اومد این چه وضعشه یکدفعه اینترنت و قطع کنن راحت

همشهری

اره به خدا قطعش کنن دیگه میدونی تو ایران همیشه اینجوری بوده وخواهد بود اول که میخوان طرح و اجرا کنن مزایا و معایبشو نمیبینن اول طرحواجرا میکنن بعد تازه میفهمن چیکار کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همشهری

اره به خدا قطعش کنن دیگه میدونی تو ایران همیشه اینجوری بوده وخواهد بود اول که میخوان طرح و اجرا کنن مزایا و معایبشو نمیبینن اول طرحواجرا میکنن بعد تازه میفهمن چیکار کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همشهری

خودشم همشهری عزیز مطالب وبلاگتون خوبه ولی شکل ظاهریش بیروحه خیلی یه کم سلیقه به خرج بدین بد نیستااااااااااااا

همشهری

بحث مکاتبه ای در مورد مسائل تکاب............... جالبه ولی فکر نکنم عایدی داشته باشه من الان 20سالمه خدایی تو این 20 سالم تغییری در تکاب ندیدم جز تعداد وسیعی از آپارتمان های اشخاصی خاص... تکاب چی داره که درموردش بحث بشه

سامان

سلام آقای میرزایی کاش در مورد وضع اسفناک اینترنت در تکاب هم می نوشتید توی شهر بالای 30 تا کافی نت داریم یکی از یکی افتضاح تر واقعا هیچ کس به فکر جوونای تکاب نیست بابا به خدا ماهم ایرانی هستیم.

همشهری(beutiful)

مرسی بابت نظرتون تو وبلاگ 1 روزه ی من .شما اولین شخص بودین که نظر دادین وخیلی برام محترمین

حسین

با سلام و احترام؛ ضمن تشکر از جنابعالی، وبلاگ شما لینک شد.لطفاً وبلاگ بنده را لینک بفرمائید.

همشهری(beutiful)

راستی من وبلاگ شمارو تو پیوندای وبلاگ خودم گذاشتم از نظر شما که مشکلی نداره برا اینکه میخوام از طریق وب شما با اوضاع شهرمون بیشتر اشنا شم البته قبلش باید اجازه میگرفتم ببخشید

چه فرقی داره؟؟

سلام مطالب خوبی دارین استفاده کردیم یاشاسین آذربایجان یاشایسن تیکان تپه