اکسیر اصلاحات اجتماعی

آنجا که در آخرین واژه های گهربار خود فرمود: «اِنَّما خَرَجْتَ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فی اُمَّةِ جَدّی مُحَمَّد ‎صلّی‎الله علیه و آله اُریدُ اَنْ آمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ اَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ ...»

آری! حسین علیه السّلام خود را اصلاحگر امّت اسلام معرّفی کرده و این اصلاح را بر پایه اکسیر عظیم امر به معروف و نهی از منکر بنا نهاد.

هر مجتمع بشری که بخواهد جامعه ای اصلاح شده بر پایه دستورات الهی داشته باشد، باید در اولین گام، درصدد تقویت این اکسیر در جامعه بر آید.

اگر فرهنگ عمومی جامعه ای، «امر به معروف و نهی از منکر» باشد آن هم نه به تفسیر عاقلانه پندار بعض مصلح نماها، بلکه به تفسیر وحیانی حسین علیه السلام که در زمان غیبت مفسّران واقعی، بر قلم و لسان جانشینان بر حقّ آنها یعنی فقهای عظام جاری می شود، آن جامعه از همه ابعاد؛ چه در فرهنگ و سیاست و چه در اقتصاد و معیشت، جامعه ای نمونه خواهد بود.

امر به واجبات و خوبی ها و نهی از گناهان و زشتی ها باید نهادینه شود و هر کس به هر عنوانی که می خواهد، اصلاحگر مجتمعات بشری قرار بگیرد و خود را در این منصب مهم قرار دهد، جز با تمسّک به این اکسیر بزرگ، نمی تواند گامی بردارد.

این عنصر معجزه وار است که برخی نهضت ها را در عمر میلیارد سالی جهان، ماندگار کرده است و بشریت را به صراط سعادت و خوشبختی رهنما شده است.

اگر جامعه ای مدیریت و عزم جهادی در فرهنگ و اقتصاد را می خواهد؛ اگر جامعه ای قصد پیمودن مسیر با ارزش اقتصاد مقاومتی را دارد و اگر جامعه ای می خواهد بر سبک زندگی اسلامی سیر نماید، باید و باید این اکسیر را به کار بندد و بداند جز با این اکسیر، راه به جایی نخواهد برد.

/ 0 نظر / 26 بازدید