چند تصویر ،یک خاطره ،یک درخواست!

در حدود بین سال های ۸۷ تا ۸۹ درپی نوشتن کتابی به نام " نقش مردم تکاب در انقلاب اسلامی" بودم .

به همین منظور این طرح را بر سه شیوه تحقیقات میدانی از مردم ، کمک از دستگاههای مربوطه در سطح شهرستان و تحقیق کتابخانه ای با استفاده از منابع مختلف در سطح ملی مانند مرکز اسناد انقلاب اسلامی ،کتابخانه ملی و...پایه ریزی و شروع کردم.


در زمینه تحقیقات میدانی مردمی که سخت ترین مرحله کار بود علی رغم تلاش های فراوان در کمال تعجب به جز تعدادی انگشت شمار کسی حاضر به مصاحبه نگردید!!! 


در بخش همکاری ادارات و دستگاههای مربوطه نیز با عدم تمایل برای همکاری مواجه شده و ناچار شدم به تحقیقات کتابخانه ای بسنده کرده و کار را ادامه دهم. 


در این بخش نیز در طول مراجعاتم به مرکز اسناد انقلاب اسلامی در تهران به عنوان مرکز جامع نگهداری اسناد انقلاب  متاسفانه به جز تصویر دو تن از نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی چیزی در این مرکز به نام تکاب و تاریخ مبارزات مردم تکاب ثبت نشده بود.

لذا به تکاب برگشتم و این عکس هایی که در بالا منتشر گردید را به همراه چند عکس دیگر از آرشیو عکاسی آقای تیله کو خریداری کرده و در مرکز اسناد انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از تاریخ تکاب ثبت کرده و پرونده تحقیقاتم در این زمینه را پس سه سال تلاش نافرجام بستم.

البته خوشبختانه چند سال بعد مرحوم حاج باقرمحمدیاری کتاب از نصر فجر تا شرح فتح را منتشر کردند و اخیرا هم کتابی از خاطرات رزمندگان تکاب در دوران دفاع مقدس رونمایی گردیده است که جا دارد مسئولین مربوطه اقدامات لازم را جهت ثبت این آثار در مراکز نگهداری اسناد برای قرار گرفتن در دسترس محققان و پژوهشگران انجام بدهند.

/ 0 نظر / 238 بازدید