به یاد مصدق

سخن بی پرده باید گفت

                        وقت راز پوشی نیست

اگر دشمن از بیم نام تو بر خویش می لرزید

و میکوشید تا گرد فراموشی بپاشد روی نام تو

دلم می گیرد از این هم نبردان و

                               زهمراهان

       که ازخاطر ترا بردند

ندانم من ز روی سهو یا از عمد          

 ترا و راد مردی تو را بردند از خاطر

تو را شیر بزرگ شرق

تو را ای مظهر آزادگی ,حتی

    به نامی یاد ننمودند

           و قلب عاشقانت را

به یادی شاد ننمودند

دریغی نیست

         تو یادت همچو خورشید فروزان

                                      جاودان ماند

                                            ونامت را هزاران سال دیگرنیز

                                                              هرآزاده ای با شوق می خواندو می داند

                 که در روز مصیبت همچو کوهی استوار

                                                                                                از پا نیافتادی

در مورد مصدق چه باید نوشت؟چه می توان نوشت ؟کدامین قلم را یارای نگاشتن  یک دنیا غیرت و آزادگی و مظلومیت این ابر مرد است؟شیرمردی که در اوج بدبختی ها و سیاه روزی های تاریخ ایران و شرق به پا خواست و چنان سیلی محکمی به گوش استعمار غرب  ودر راس آن انگلیس نواخت که صدایش ملت های به خواب رفته را بیدار و توهم شکست ناپذیریه  استعمار و استکبار را از بین برد.

 اما افسوس که حسودان و دشمنان ملت چشم دیدن راد مردیهایش را نداشتند و سرانجام با اجرای سناریوی 28 مرداد 32 او را برای همیشه و تا زمان وفاتش در 14 اسفند 1345 از حضور در میان مردم محروم کردند غافل از این که یاد مصدق در تار و پود این مردم ,با گوشت و خون آن ها عجین شده است.

روحش شاد ،یادش گرامی

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
لعیا

جریان ملی شدن صنعت نفت ایران یکی از مصادیق ایستادگی بزرگ مردان ایرانی است. اما همشه این سوال برای من مطرح بوده که چرا نسبت به مصدق و فعالیت هاش توی اون دوره کم لطفی شده و انعکاس خاصی نداده اند. اگر مطلبی مستند و جدیدی راجع به این دوره دارید خیلی خوبه که در اختیار دوستان قرار بدید.

شهلا شرقی

مطلبت جالب بود ولی ای کاش بیشتر درباره زندگی و کارهایی که برای مملکت و ما کرده می گفتی آخه ذهنیتی که از مصدق در ذهن ما وجود داره با توجه به مطالبی که در تاریخ در ایام دبیرستان خوندیم چندان واضح و خوب نیست و آنطور که شایستگی اش را دارد نمی شناسیمش.ودر آخر باز هم تشکر می کنم.

حسین احسانی

بهروز جان نام، راه و رهنمودهای زنده یاد دکتر مصدق به عنوان «پدر استقلال و آزادی ایران»، بی­هیچ تردید بخشی از راهنمای جادۀ سیاست ایران بوده و خواهد بود همانطور که در دادگاه نظامی کلامش را این چنین به پایان میبرد : حيات و عرض و مال و موجودي من و امثال من در برابر حيات و استقلال و عظمت و سرافرازي ميليون ها ايراني و نسل هاي متوالي اين ملت كوچك ترين ارزشي ندارد و از آنچه برايم پيش آورده اند هيچ تاسف ندارم و يقين دارم وظيفه تاريخي خود را تا سر حد امكان انجام داده­ام من به حس و عيان مي‌بينم كه اين نهال برومند در خلال تمام مشقت هائي كه امروز گريبان همه را گرفته است به ثمر رسيده است و خواهد رسيد. عمر من و شما و هر كس چند صباحي دير و يا زود به پايان مي‌رسد . ولي آنچه مي ماند حيات و سرافرازي يك ملت مظلوم و ستمديده است ...