بلاتکلیفی کارگران اخراجی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان

وی با بیان اینکه هم اکنون کارگران اخراجی تخت سلیمان منتظر حکم دادگاه جهت بازگشت به کار خود هستند تصریح کرد:کارگران وکارکنان اخراجی مجموعه تخت سلیمان در حال حاضر با مشکلات فراوانی روبرو هستند وبرای تامین هزینه های زندگی خود وخانواده هایشان سختی های فراوانی را متحمل می شوند.
این کارشنان میراث فرهنگی یادآورشد: مسوولان در حالی اعلام کرده اند که به این تعداد کارگر اخراجی نیازی ندارند که حریم ثبتی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان با ده کیلومتر مربع وسعت شامل آثار خود مجموعه وبناهای دوره ایلخانی ،آتشکده آذرگشنسب وآثار باستانی متعدد،آثار کوه بلقیس ،کوه میان تهی زندان سلیمان در حال حاضر تنها باکمتر از ده نفر اداره می شود .
شوقی با ابراز نگرانی از اینکه برخی از بخش های این مجموعه حتی بدون نگهبان رها شده اند ادامه داد: گستردگی ،اهمیت و جایگاه بالای مجموعه تخت سلیمان در میان محوطه های باستانی کشور به حدی است که نیاز به رسیدگی ونظارت کافی دارد وبا تعداد فعلی کارکنان مجموعه امور مربوط به حفاظت وحراست ونظارت به آثار مجموعه تخت سلیمان به نحو مناسب ومطلوب انجام نشده واز طرفی بسیاری از کارکنان باسابقه مجموعه نیز اخراج شده اند.
وی گفت :در میان کارکنان اخراجی مجموعه ،کارکنانی با 15 سال سابقه کار و نیز افرادی حضور دارند که در آستانه بازنشستگی هستند وبا اخراج از کار نتوانسته اند از مزایای بیمه و بازنشستگی خود استفاده کنند.
وی با ابراز تاسف از اثرات نامطلوب کاهش کارکنان بر کل مجموعه تخت سلیمان اعلام کرد: مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان ظرفیت و نیاز حضور وبکارگیری 50 نفر از کارشناسان تخصصی، کارگران و نیز راهنمایان گردشگری را دارد اما با اخراج کارکنان ودر صورت ادامه روند فعلی بسیاری از فعالیت های این مجموعه تعطیل خواهد شد و این مسئله موجب به خطر افتادن میراث چند هزار ساله کشور می شود.
به گزارش ایسنا مجموعه میراث فرهنگی وگردشگری تخت سلیمان چهارمین اثر ثبت شده ملی کشور در فهرست جهانی یونسکو و مهمترین محوطه باستانی آذربایجان غربی است که در شهرستان تکاب واقع شده است .
/ 0 نظر / 7 بازدید