مردم تکاب «ازطلا بودن پشیمان» گشته اند!

مرور این متن مسئله چند سال قبل را تداعی می نماید که در کارخانه طلای پویا زرکان آقدره چند سال پیش رخ داده بود که پس از وارد نمودن خساراتی و پی گیری های فراوان بالاخره با ساخت سد باطله مشکل به ظاهر مرتفع گردید.آقدره وزره شوران دو نامی هستند که طلا ودلار رابرای سرمایه گذاران شرکت های خصوصی وسیانور وآرسنیک وآب های آلوده وزمین های غیرقابل کشت را برای مردم محروم تکاب به ارمغان آورده اند.
در موضوع زره شوران گویا دادستان محترم انقلاب و عمومی و انقلاب شهرستان تکاب با پی گیری‌ اداره محیط زیست تکاب کارخانه را پلمپ و عملیات آن را تعطیل نموده‌اند که در جای خود اقدامی تحسین بر انگیز می‌باشد ولی آیا با این اقدام این امر مهم و حیاتی با جسم و جان انسانهای منطقه ارتباط دارد رفع خواهد گشت ؟!
چاره ی کار چیست؟ به مواردی ذیلاً اشاراتی می‌رود تا چه مقبول افتد و چه در نظر آید.
1-مردم با خود می‌گویند و می‌اندیشند گناه ما چیست که در این منطقه ساکنیم ؟ چرا بایستی تاوان بی تدبیری مسئولان و حرص و طمع شرکتهای بهره بردار را مردم تکاب پس بدهند.؟!
2-به نظر می‌رسد سطح نظارتها به فعالیت‌ کارخانه زره شوران کم بوده که چرائی آن به مردم مشخص و مبرهن نیست؟
3-جواب انواع بیماری‌های ناشی از آلودگی منطقه را با این وضعیت بهداشتی و درمانی تکاب چه کسی خواهد داد؟
4-چرا با وجود نشت چندین ساله سیانور از این کارخانه چاره قطعی اندیشیده نشده است؟! طلایی که معلوم نیست کجا می‌رود و درآمد ش به جیب چه کسی یا کسانی می‌رود چرا باید تنها بهانه استخدام و به کارگیری چند نفر، هزاران تن سیانور وارد آبها و سفره های زیر زمینی منطقه و بخارات مواد سمی آن هم وارد ریه مردم و روستائیان و کارگران شود؟! مردم تکاب خواستار رفع دائمی وهمیشگی مسئله نشت سیانور هستند.
5-چرا مردم تکاب و سایر شهرهای جنوب استان که انواع محرومیتها از جمله نبود راه مناسب ، خدمات متزلزل در زمینه‌های فرهنگی و حتی زیر بنایی نسبت به سایر شهرهای استان را تحمل می کنند، باید بار آلودگی ‌های مواد سمی را هم به دوش بکشند ؟! ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هر یک از مشکلات تکاب به اندازه سم سیانور برای مردم مهلک است .این همه بس نبوده که نشت سیانور بار مشکلات را بیشتر می‌کند؟!
6-چه تضمینی وجود داردبراین که کارخانه جدید در حال احداث زره شوران استانداردهای لازم را رعایت کرده و اقدام به احداث سد باطله مجهز نماید؟! این سایت پایلوت که آزمایشگاهی است و این حد آلودگی در آن وجود دارد در صورتی که درکارخانه جدید ظرفیت تولیدآن چندین برابرخواهدبود. لذا اگر کارخانه در حال احداث استانداردهای لازم رعایت نشود آن وقت خدا می‌داند میزان آلودگی چقدر و چندین برابر خواهد بود؟ و تعداد روستا هائی که در مسیر و معرض آلودگی قرار می‌گیرند چندین برابر خواهد شد؟ آن موقع اگر شاهد مهاجرت بیش از حد روستائیان باشیم هیچ حرجی بر آنان نیست.
مسئولانی که وظیفه خدمتگزاری به مردم نعمتی است که از طرف نظام جمهوری اسلامی ایران بر آنان محول شده چرا سکوت کرده و در مقابل این همه ظلم آشکار دم فرو بسته و تدابیر لازم را اعمال نمی‌نمایند.؟
7-شهروندان و روستائیان این دیار محروم از خود سئوال می‌کند نمایندگان محترمی که در شعار های انتخاباتیشان قول داده‌اند که حافظ منافع مردم منطقه بوده و از حقوق تضییع شده چندین ساله آنان دفاع نمایند چرا در این موضوع سکوت اختیار نموده‌ودررساندن صدای اعتراض مردم تکاب واعلام هشدارجدی به مسوولان کشور در این زمینه کوتاهی نموده اند؟! آنان می بایست تا دیر نشده درد دل این مردم ستمدیده را مدرس وار در مجلس فریاد زده و به گوش مسئولان مربوطه در تهران و مرکز استان برسانند تا چاره‌ای اساسی و تدابیر لازم رابیندیشند که فردا دیر خواهد شد البته اگرندای مظلومیت مردم آزارشان ندهد .چند روز پلمپ و تعطیل موقت کارخانه چاره کار نخواهد بود نمایندگان ملت باید با اظهارنظر صریح درصحن علنی مجلس به داد مردم این منطقه که مسئولین به داشتن دو معدن طلایش افتخار می‌کنند ولی از نکبت و بدبختی آن به مردم خبر ندارند، برسند چراکه به قول شاعر:
از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم 
 مرحمت فرموده مارا مس کنید
منبع :آینانیوز
/ 0 نظر / 6 بازدید